Today • Islamic Date -

Next Prayer: London -

Recent Donations -

Ramazan 2020

RAMAZAN 2018 (Download Turkish Pocket Guide)

“Ramazan, insanoğluna rehber olarak, (doğruyu yanlıştan ayırabilmesi için) açık bir kılavuz ve bildiri olarak Kur’an’ın indirildiği (ay)dır”

BU RAMAZAN… ÖZGÜRLÜK VERİN

  • Oruç tutanları besleyin
  • Sadaka-i cariye
  • Bir çocuğa destek olun
  • Fidye ve keffaret
  • Zekat bağışı yapın
  • Tutuklular için Ramazan Paketi (İngiltere Programları için)

RAMAZAN ÇAĞRI HATTIMIZ 24 SAAT AÇIK.

BAĞIŞ YARDIM HATTI: 0207 377 4200

Hicri takvimde Ramazan ayı heyecanla beklenen en kutsal aylardan birisidir. Ramazan, onu bekleyenler için, her zaman hediyeler ve şükranlarla gelir.

RAMAZAN NEDİR?

Ramazan, Hicri takvimde dokuzuncu aydır. Bu ayın müslümanlar için diğerlerinden daha büyük bir önem taşımasının pek çok sebebi vardır, bunlardan birisi kutsal Kur’an-ı Kerim’in gönderildiği ay olmasıdır. Aynı zamanda, bin aya bedel bir gece olan Kadir gecesi de Ramazan ayı içindedir. Peygamberimiz Hz Muhammed (s.a.v)’in kendisi bizzat cennetin kapılarının Ramazan ayında açıldığını ve tüm ay boyunca cehennemin kapıları kapalıyken cennetin kapılarının açık durduğunu buyurmuştur.

ORUÇ TUTMANIN VE ZİYAFETİN ZAMANI

“Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı.”

Ramazan boyunca, Müslümanlar fecrden (sabah namazı), gün batımına kadar Allah (c.c)’ın buyurduğu gibi oruç tutarlar. Ramazanı boylu boyuna ele alan pek çok yazılı metin vardır. Ebu Huraira (r.a)’nın da yazılarında belirttiği gibi orucun pek çok faydası vardır:

Allah (c.c)’ın Resulü şöyle buyurdu: “Her kim inanarak, sevabını sadece Allah'tan bekleyerek Ramazan'da oruç tutar, o zaman onun bütün günahları affolur.” (İmam Bukhari)

Ramazan sonunda, Müslümanların ziyafet çektiği ve akraba ve yakınlarına hediyeler verdiği 3 günlük neşeli bir kutlama olan, Ramazan bayramı başlar.

Biz Muslim Aid olarak Ramazan 2018’u sevinçle karşılıyoruz. Dünyanın her yerindeki Müslümanların bu kutsal ay boyunca oruç tutmaları ve Kadir Gecesi’nde sevaba kavuşmaları için dua ediyoruz.

Şimdi bağış yapın

We are a faith-based British international charity that provides help to people who are victims of natural disasters or conflict or suffering from poverty, hunger, disease, homelessness, injustice, deprivation or lack of skills and economic opportunities.

020 7377 4200

Ways to Donate

Donate


  • Zakat Policy
  • Registered with

    Fundraising Regulator

Please support us further

Your donation will provide help to people who are victims of natural disasters or conflict or suffering from poverty, hunger, disease, homelessness, injustice, deprivation or lack of skills and economic opportunities.